Pairings Set for PBA Xtra Frame Maine Shootout

by Gianmarc Manzione 0

RonnieRussell
No. 1 seed, Ronnie Russell

The Professional Bowlers Association’s Maine Event at Bayside Bowl continues Monday and Tuesday with the PBA Xtra Frame Maine Shootout, a best-of-three-game single-elimination singles match play tournament that will be covered exclusively on PBA’s online bowling channel, Xtra Frame.

The Maine Shootout will involve 64 players who will bowl in four consecutive rounds of eight matches in the Round of 64 starting at 9 a.m. ET. Pairings were based on a random draw Sunday night. The Round of 64 winners will advance to two rounds of eight matches in the Round of 32 Monday starting at 6 p.m.

Competition continues with two rounds of four matches in the Round of 16, starting at 10 a.m. ET Tuesday, followed by a Round of 8, a semifinal round and a championship match on Tuesday at 7:30 p.m. The winner will earn $10,000 and a PBA Tour title.

The Maine Shootout will be part of hundreds of hours of PBA Tour, PBA50 Tour and regional action in 2015 available exclusively to Xtra Frame subscribers at a monthly rate of $7.99, or for a 12-month XF Season Ticket price of only $64.99 (less than $5.50 per month). Visit pba.com and click on the Xtra Frame link for complete details. Extensive coverage of all PBA activities also will be available through the PBA Network (Facebook, Twitter, YouTube, PBA.com and more).

PBA XTRA FRAME MAINE SHOOTOUT SCHEDULE

Bayside Bowl, Portland, Maine, Monday, March 30

9 a.m. – Round of 64 (8 best-of-three-game matches; winners advance to Round of 32)

1 – Ronnie Russell, Marion, Ind.
Vs. 64 – Martin Larsen, Sweden
32 – Jason Sterner, Covington, Ga.
Vs. 33 – Pete Weber, St. Ann, Mo.
17 – Wes Malott, Pflugerville, Texas
Vs. 48 – Josh Blanchard, Mesa, Ariz.
16 – Greg Ostrander, Freehold, N.J.
Vs. 49 – Stuart Williams, England
9 – E.J. Tackett, Huntington, Ind.
Vs. 56 – Tommy Jones, Simpsonville, S.C.
24 – Norm Duke, Clermont, Fla.
Vs. 41 – Mika Koivuniemi, Hartland, Mich.
25 – Chris Loschetter, Avon, Ohio
Vs. 40 – Bryon Smith, Roseburg, Ore.
8 – Jeremy Allen, Augusta, Maine,
Vs. 57 – Gary Faulkner Jr., Memphis, Tenn.

11 a.m. – Round of 64 (8 best-of-three-game matches; winners advance to Round of 32)

2 – Craig Nidiffer, Trenton, Mich.
Vs. 63 – Dan Buchman, Maple Shade, N.J.
34 – Anthony Pepe, Elmhurst, N.Y.
Vs. 31 – Jimmy Clark, Upsham, Maine
18 – Rick Graham, Lancaster, Pa.
Vs. 47 – Parker Bohn III, Jackson, N.J.
50 – Tom Smallwood, Saginaw, Mich.
Vs. 15 – Bill O'Neill, Langhorne, Pa.
10 – John Szczerbinski, N. Tonawanda, N.Y.
Vs. 55 – Joseph Colcord, Portland, Maine
42 – Shawn Maldonado, Houston
Vs. 23 – Tim Gillick, Milford, Conn.
26 – Richard Campbell, Phippsburg, Maine
Vs. 39 – Dan MacLelland, Canada
58 – Walter Ray Williams Jr., Oxford, Fla.
Vs. 7 – Terrence Robinson, Gray, Maine


1:30 p.m. – Round of 64 (8 best-of-three-game matches; winners advance to Round of 32)

6 – Eric Malone, Brewster, N.Y.
Vs. 59 – Dom Barrett, England
38 – Scott Norton, Mission Viejo, Calif.
Vs. 27 – Amleto Monacelli, Venezuela
22 – Jason Belmonte, Australia
Vs. 43 – Tony Fernandez, Gorham, Maine
54 – Ryan Shafer, Horseheads, N.Y.
Vs. 11 – William Vidulich, Parsippany, N.J.
14 – Gary Haines, West Babylon, N.Y.
Vs. 51 – Jon VanHees, Charlestown, R.I.
46 – Michael Haugen Jr., Phoenix
Vs. 19 – Tom Daugherty, Wesley Chapel, Fla.
30 – Ryan Ciminelli, Cheektowaga, N.Y.
Vs. 35 – Paul Bajorski, West Babylon, N.Y.
62 – Chris Barnes, Double Oak, Texas
Vs. 3 – Patrick Allen, Wesley Chapel, Fla.

 

3:30 p.m. – Round of 64 (8 best-of-three-game matches; winners advance to Round of 32)

5 – Stephen Babb, Augusta, Maine
Vs. 60 – Rhino Page, Orlando, Fla.
28 – Osku Palermaa, Finland
Vs. 37 – Dick Allen, Columbia, S.C.
21 – Aaron Thiboutot, Brunswick, Maine
Vs. 44 – Sean Rash, Montgomery, Ill.
12 – Sav Telesco, Stamford, Conn.
Vs. 53 – Scott Moore, Lewiston, Maine
13 – Justin Rollins, Sidney, Maine
Vs. 52 – Joe Paluszek, Bensalem, Pa.
20 – Alex Aguiar, N. Dartmouth, Mass.
Vs. 45 – Mike Edwards, Tulsa, Okla.
29 – Tom Hess, Urbandale, Iowa
Vs. 36 – Mike DeVaney, Winchester, Calif.
4 – Nicholas Wells, Newburgh, N.Y.
Vs. 61 – Dave Wodka, Beavercreek, Ohio


Monday’s Round of 32 Schedule
6 p.m. – Round of 32, round one (8 best-of-three-game matches; winners advance to Round of 16)
8 p.m. – Round of 32, round two (8 best-of-three-game matches; winners advance to Round of 16)

Tuesday, March 31
10 a.m. – Round of 16, round one (4 best-of-three-game matches; winners advance to Round of 8)
11:30 a.m. – Round of 16, round two (4 best-of-three-game matches; winners advance to Round of 8)
2 p.m. – Round of 8 (4 best-of-three-game matches; winners advance to Semifinal Round)
6 p.m.– Semifinal Round (2 best-of-three-game matches; winners advance to Championship Match)
7:30 p.m. – Championship Match (best-of-three-games)

DV8 Warrant